Blog > Komentarze do wpisu

Przykłady utworów SDM

  Swego czasu udało mi się pożyczyć wybrane albumy z dyskografii zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Zespół ten komponuje m. in. muzykę do tekstów wierszy znanych poetów i pieśniarzy.
 Chciałbym odnotować w tym wpisie utwory, które wywarły na mnie największe wrażenie lub poprawiły humor. Jednym z nich jest "Przystanek na żądanie" z albumu "Kino objazdowe", który w żartobliwy sposób opisuje podróż do bliskiej osoby zatłoczonym autobusem. Występują ciekawe spostrzeżenia dotyczące monotonnej jazdy i zachowań ludzi.
 Utwór "Zbieg okoliczności łagodzących" jest bardziej nastrojowy i opisuje refleksje związane z przypadkowym spotkaniem osób wierzących, że są sobie przeznaczone. Autor zastanawia się czy byłby również szczęśliwy, gdyby żył w innym czasie niż spotkana osoba oraz czy ktoś pomaga ludziom odnaleźć się nawzajem.
 W utworze "Blues o 4.00 nad ranem" narrator opowiada o bezsennej nocy, której towarzyszy tęskonta za bliską osobą oraz żal, że może się z nią kontaktować tylko listami. W samotności cicho gra na gitarze tęskniąc za jej twarzystwem.
 Dość mroczny i pełen przestróg nastrój ma utwór "Człowiek człowiekowi wilkiem", który ostrzega przed złym wpływem ludzi na innych oraz zachęca aby się nie poddawać zwątpieniu i cechom innych prowadzącym do krzywdy.
 W utworze pt.: "Czerwony tulipan" narrator - kobieta śpiewa o utracie wolności (zarówno słowa jak i myśli) oraz uczuć dla ludzi. Tekst utworu porusza trafnością opisu zawodu wrażliwej osoby zranionej przez innych lub kraj, a także szczerością wypowiedzi.
 "Nie brookliński most" to kolejny poruszający utwór, który opowiada o zmaganiu się ze smutkiem oraz trudnościami losu człowieka prowadzącymi nawet do obłędu. Występują tu porównania do bezwzględnego świata przyrody. Autor pomimo smutnego nastroju  utworu widzi nadzieję w przemianie "najsmutniejszej nocy" w "najjaśniejszy dzień". Utwór bardzo ciekawy instrumentalnie.
 Na koniec chciałbym wspomnieć utwór "Modlitwa o śmiech", w którym narrator przypomina jak bardzo potrzebny jest mu śmiech w trudnych czasach. Porównuje go do źródlanej wody - zdrowego, nawet jeśli męczącego dla innych. Wystrzega się jednak śmiechu okrutnego, cynicznego a poszukuje humoru ludzkiego.
 Ciekawych pieśni tego zespołu jest dużo więcej, ja ograniczyłem się w tym poście tylko do tych, które poruszyły mnie w tym okresie.

czwartek, 19 lipca 2018, bezladny

Polecane wpisy